loader
banner

Експерти та експертки з якісних досліджень Громадської організації «Школа політичної аналітики — ПОЛІС» провели другу серію фокус-групових досліджень в межах проєкту «Розробка методології (само)оцінки готовності громад до (ре)інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх родин».
Цього разу шість фокус-груп провели 10,11 та 12 вересня у Львові за напрямами: проактивності, соціальної згуртованості та партисипації; економічної (ре)інтеграції; надавання якісних правових послуг, громадської безпеки та управління кризами; доступності і якості медичних послуг; соціальної (ре)інтеграції; психосоціальної підтримки.

Одне з ключових питань всіх фокус-групах стосувалося надання послуг для ветеранів, та можливості їх отримання, вимірювання ефективності їх надання. В той же час учасники й учасниці піднімали багато питань, ділилися проблемами. З якими зіштовхуються на власному життєвому та професійному досвіді.

Участь у фокус-групах взяли більше 50 експертів/ок та фахівців/чинь соціальних служб та організацій допомоги ветеранів та членам їх родин, ветерани та ветеранки, представники/ці ветеранського бізнесу, ветеранських об’єднань, представники/ці медичних закладів, юристи правозахисних об’єднань, голова та депутати місцевих рад, представники і представниці Львівської, Новояворівської, Червоноградської, Давидівської, Бродівської громади Львівської області.

З важливих думок, які прозвучали під час обговорення у Львові:

  • Дуже багато питань лягло на плечі органів місцевого самоврядування.
  • Лишається неврегульованим питання помічників ветеранів. Інколи їх введення в штат місцевого самоврядування залежить від ініціативності і зацікавленості самих помічників ветеранів. Зазвичай, цим напрямом займаються особи, які є членами родин ветеранів або військових, або в кого загинули близькі військові. Втім ніхто не перевіряє чи ця людина психологічно не травмована внаслідок втрати і чи здатна надавати допомогу іншим.
  • Зростає нерівність між ветеранами АТО і ветеранами після початку повномасштабної війни.
  • Не вистачає громадських організацій, об’єднань та ініціатив ветеранів, особливо в сільській місцевості.
  • Збільшилася кількість випадків насильства в сім’ях, тоді як раніше надходило декілька повідомлень.
  • Не вистачає культури поваги до ветеранів, але це часто стосується не тільки ветеранів, а загалом поважного ставлення у суспільстві.

Як зазначив один з учасників: «Питають як з вами правильно спілкуватися, а ми, ветерани, ще самі не розуміємо. Я місяць, як повернуся звідси і я сам не розумію як з вами спілкуватися. Все зводиться до банального – чесності, порядності. Не треба до мене ставитися як до того, в кого немає ноги, а стався до мене як до людини з повагою».

Однією з наскрізних тем більшої частини фокус-груп було обговорення психологічної підтримки та потреба в кваліфікованих психологах. Одні ветерани визнають, що потребують допомоги, а інші заперечують. Є приклади патронатних служб, які допомагають ветеранам і членам їх сімей. Іноді ветерани звертаються до військових капеланів. Крім того, відзначали можливість звернення до представників церкви.

Як і в Рівненській області, на Львівщині відзначили проблему з даними про ветеранів і це впливає на формування ветеранської політики.
Разом з тим, розповіли про інтерактивну карту з переліком медичних закладів, які пропонують безкоштовні/пільгові послуги для ветеранок та ветеранів на території Львівської області.

Нагадаємо, що результати фокус-груп стануть основою для розробки методології оцінювання готовності громад до (ре)інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх сімей. Розроблена методологія включатиме два етапи.
До першого належатимуть параметри для самоаналізу, який громади зможуть проводити самостійно, що стимулюватиме громади працювати над кращим наданням послуг, їх розширенням і загалом над привабливістю громади.
Друга частина складатиме індикатори для моніторингу, який зможуть використовувати державні структури, громадські організації для оцінювання готовності громади та моніторингу змін ветеранської політики на місцях.
Аналітики проєкту сподіваються, що методологія стимулюватиме громади до розробки комплексних ветеранських політик та підвищення ефективності надання ветеранських послуг.

Ініціативу «Розробка методології (само)оцінки готовності громад до (ре)інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх родин» впроваджує Громадська організація «Школа політичної аналітики — ПОЛІС» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Нідерландів та співфінансування Європейського Союзу, наданого в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».

Фото: Наталія Малиновська, Михайло Мозоль / ПРООН в Україні