16, 17 та 19 серпня 2024 року експерти та експертки з якісних досліджень Громадської організації «Школа політичної аналітики – ПОЛІС» провели шість фокус-групових досліджень в межах проєкту «Розробка методології (само)оцінки готовності громад до (ре)інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх родин».

Кожна фокус-група стосувалася надання послуг для ветеранів, та можливості їх отримання, вимірювання ефективності їх надання.

Фокус групи охопили напрями:

– проактивності, соціальної згуртованості та партисипації;
– економічної (ре)інтеграції;
– надавання якісних правових послуг, громадської безпеки та управління кризами;
– доступності і якості медичних послуг;
– соціальної (ре)інтеграції;
– психосоціальної підтримки.

Участь у фокус-групах взяли понад 50 експертів/ок та фахівців/чинь соціальних служб, ветеранських просторів, благодійних фондів, представники/ці медичних закладів, центрів зайнятості, регіонального центру «Інваспорт» та спортивних організацій по роботі з ветеранами, ветерани та їх дружини, військові капелани, правозахисники/ці та адвокати/ки, представники/ці бізнесу, зокрема ветеранського бізнесу, психологині та соціальні менеджерки по роботі з ветеранами, представник уповноваженого ВРУ з прав людини у Рівненській області, голова громади, секретар ради та інші представники/ці місцевого самоврядування Рівненської та інших громад Рівненської області.

Окрім обговорення індикаторів та способів заміру результатів наданих послуг, учасники/ці фокус-груп звертали увагу на виклики, з якими сьогодні зіштовхуються в громадах:
– проблеми з комунікацією між всіма центрами, які працюють з ветеранами;
– нестача джерел для поширення інформації та «інформаційний вакуум» у громадах;
– відсутність дієвих об’єднань ветеранів у малих громадах;
-необхідність психологічної підтримки ветеранів та психологічного супроводу під час реабілітації.

Крім індикаторів ефективності наданих послуг учасники/ці піднімали питання справедливості всередині ветеранської спільноти та в громаді, яке лягає в основу готовності громади до інтеграції ветеранів. Як зазначив один з учасників, важливо не плутати вдячність та гідність.

Рівне є одним з трьох міст, де заплановані дослідження. За такою ж методологією будуть проведені фокус-групи у Львові та Києві.

Результати фокус-груп стануть основою для розробки методології оцінювання готовності громад до (ре)інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх сімей. Розроблена методологія включатиме два етапи.
До першого належатимуть параметри для самоаналізу, який громади зможуть проводити самостійно, що стимулюватиме громади працювати над кращим наданням послуг, їх розширенням і загалом над привабливістю громади.
Друга частина складатиме індикатори для моніторингу, який зможуть використовувати державні структури, громадські організації для оцінювання готовності громади та моніторингу змін ветеранської політики на місцях.
Аналітики проєкту сподіваються, що методологія стимулюватиме громади до розробки комплексних ветеранських політик та підвищення ефективності надання ветеранських послуг.

Фото: Наталія Малиновська / ПРООН в Україні

Ініціативу «Розробка методології (само)оцінки готовності громад до (ре)інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх родин» впроваджує Громадська організація «Школа політичної аналітики – ПОЛІС» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Нідерландів та співфінансування Європейського Союзу, наданого в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».