loader
banner

Національний університет «Острозька академія» в рамках Фонду гуманітарної підтримки українських університетів реалізовує безкоштовний навчальний курс «Університетська спільнота підтримки», який є продовженням і розширенням започаткованого в березні цього року проекту «Психологічна підтримка викладачів та тьюторів».

12 травня в рамках курсу відбулася лекція «Ціннісні орієнтації українців». Спікер Віталій Лебедюк – доцент кафедри національної безпеки та політології, кандидат наук з державного управління, керівник Школи політичної аналітики «Поліс».

Під час зустрічі Віталій Лебедюк розповів про українські цінності, їхнє формування, а також відмінності від російських цінностей.

«Цінності – це маркери, які дозволяють нам зрозуміти, на яких координатах у світі ми знаходимося; вони є дуже складним конструктом, що не вимірюється одним запитанням. Цінності можуть змінюватися під впливом певних катаклізмів, воєн, економічних криз, соціальних потрясінь», зазначив Віталій Лебедюк.

Під час лекції спікер продемонстрував результати всесвітнього соціологічного дослідження World Values Survey та European Values Survey щодо змін у цінностях. Вони вивчають громадську думку майже у 100 країнах світу.

«Українці хочуть мати сильного лідера, але вони прагнуть, щоб цей лідер дотримувався демократичних норм. Цього ми не бачимо в Росії. Між нами є велика прірва. Українське суспільство схильне більше довіряти одне одному. Це свідчить про те, що Україна як спільнота, що живе на певній території, інституалізувалася. Ми маємо сильні соціальні зв’язки. Це є одним із тих чинників, чому Україна – не Росія», додав Віталій Лебедюк.

Наприкінці зустрічі спікер закцентував увагу на основних відмінностях у цінностях між українцями й росіянами:

«У Росії існує більша довіра до влади, до держави, а в Україні – до самого суспільства. Є велика різниця між толерантністю. У Росії частіше готові порушити права, вдатися до неправомірної поведінки. Ми спостерігаємо це зараз, під час війни, повністю аморальна поведінка. Російське суспільство більш схильне дозволити державі себе контролювати, ніж українське. Волелюбність, яка характерна для української спільноти, відрізняє її від російського ярма», підсумував Віталій Лебедюк.

Запис лекції можна переглянути тут.

Матеріал підготувала Соломія Костенкова

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *