loader
banner

Від сьогодні офіційно стартував виборчий процес, який триватиме 50 днів. 25 жовтня громадяни України зможуть обрати місцеву владу. Місцеві вибори 2020 року будуть відбуватись за новим законодавством та в умовах нового адміністративно-територіального устрою.
Прийшовши на виборчу дільницю громадяни будуть голосувати за міського (сільського або селищного) голову, депутатів до місцевої, районної та обласної ради.

Основні етапи виборчого процесу:

6 вересня – останній день, коли партії можуть подати до ЦВК копії рішень про участь місцевих осередків у виборах.
10 вересня – останній день зміни громадянами виборчої адреси.
14 вересня – останній день для українських організацій для реєстрації офіційними спостерігачами.
15-24 вересня – десять днів мають партії для того, щоб висунути і подати до окружних комісій документи для реєстрації власних кандидатів. Проводити офіційну агітацію кандидати мають право тільки після реєстрації.
30 вересня – дедлайн для подання кандидатами своїх представників до складу дільничних комісій.
5 жовтня – останній термін для кандидатів відмовитись від балотування.
14 жовтня – до цього дня включно іноземні організації можуть подавати документи для реєстрації міжнародними спостерігачами.
22 жовтня – останній день оприлюднення соціологічних опитувань та рейтингів.
23 жовтня – останній день передвиборчої агітації, а 24 жовтня є днем тиші.
25 жовтня – день виборів – з 8 години ранку до 20 години вечора.
6 листопада – останній термін встановлення результатів.
15 листопада – приблизна дата проведення другого туру виборів мерів у містах з понад 75 тисячами виборців. Якщо жоден кандидат 25 жовтня не набере понад 50% голосів, то до другого туру виходять два лідери. Закон вимагає провести другий тур протягом трьох тижнів від встановлення результату першого.

Які виборчі системи будуть використовуватись на місцевих виборах?

На місцевих виборах 2020 функціонуватиме дві виборчі системи.

Вибори депутатів місцевих рад.

Пропорційна система з відкритими партійними виборчими списками.

  • Вибори депутатів у місцевих радах, де більше 10 тисяч виборців, відбуватимуться за пропорційною системою з відкритими партійними виборчими списками. Балотуватись у депутати можна тільки від партій. Партії висуватимуть єдиний список, з якого формуватимуть територіальні виборчі списки для кожного округу. Виборці голосуватимуть і за партійні списки, і за конкретного кандидата від партії зі списку.

Мажоритарна виборча система.

  • Вибори депутатів місцевих рад у громадах з кількістю виборців менше 10 тисяч виборців проводяться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості. Для проведення виборів територіальна громада поділяється на багатомандатні виборчі округи, в яких обирається від 2 до 4 депутатів. У бюлетені виборець робить позначку у квадраті навпроти прізвища кандидата, якого він підтримує.

Вибори сільських, селищних, міських голів.

Мажоритарна виборча система.

Вибори міських голів у містах із кількістю 75 і більше тисяч виборців проводяться за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості. У виборах беруть участь висуванці від місцевих організацій партій і самовисуванці. Для перемоги необхідно набрати більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Якщо жоден з кандидатів не отримав таку підтримку виборців, то призначається повторне голосування. У повторному голосуванні (так званий другий тур) беруть участь два кандидати із найбільшою кількістю виборців. Остаточним переможцем виборів стане той кандидат, який отримає більше голосів, ніж його конкурент.

Вибори сільських, селищних, міських голів (міста з кількістю виборців менше 75 тисяч виборців) проводяться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості. У таких виборах беруть участь кандидати від місцевих організацій партій та самовисуванці. Переможцем стає кандидат із найбільшою кількістю голосів у порівнянні із його конкурентами. Повторне голосування можливе і за цією системою, але лише у разі отримання двома кандидатами однакової кількості голосів виборців.

Текст виборчого бюлетеня включатиме в себе перелік партій (із зазначенням кандидата під першим номером в єдиному списку цієї партії) і пронумерований перелік декількох кандидатів, висунутих кожною партією в територіальному виборчому окрузі. Виборець відзначатиме партію, за яку голосує, і також вписуватиме у трафарет номер кандидата із запропонованого переліку.

Віталій Лебедюк

Джерело: використані матеріали із сторінок Виборчі проєкти Ради Європи в Україні (у співпраці з Центральною виборчою комісією) та Громадянської мережі ОПОРА.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *